Barevní motýli poletující na slunci, svou nápadnou barevností, přitáhnou naši pozornost. Spojujeme si je s létem a pěkným počasím. Noční motýli, ale jsou neméně krásní. Hanlivě je nazýváme můrami, ale věřte, že pokud se lépe zadíváme, možná nás svým zajímavým vzhledem také upoutají. Kresba na jejich křídlech může být až fascinující. Setkáme se s nimi i za denního světla, kdy odpočívají třeba na kmenech stromů. Už tím, jak jsou maskovaní, někdy je právě na kůře stromu stěží rozeznáme, jsou jedineční. Někteří z těchto krásných nočních motýlů jsou natolik vzácní, že spatřit je v přírodě, můžeme považovat za opravdové štěstí. Mezi druhy, o kterých jste jistě již někdy slyšeli, patří lišajové.
Nejznámější lišaj smrtihlav je známý svou kresbou na křídlech, která připomíná lidskou lebku. Kromě tohoto zvláštního znaku dokáže vyluzovat i pištivé zvuky. Impozantní je především jeho velikost. Patří mezi jednoho z největších zástupců této skupiny. Ještě více úchvatný je lišaj oleandrový. Barva jeho křídel je světle zelená až růžová. Nelze, aby svým zvláštním zbarvením a kresbou na křídlech nezaujal. Stejně jako jeho zbarvení je také impozantní jeho velikost. Při rozpětí křídel může dosáhnout až třinácti centimetrů. Věřte, že tento druh nočního motýla je opravdu mistrovské dílo matky přírody. Spatřit ho můžete pouze v létě v teplých oblastech. Protože původně pochází z jižních zemí, zimu u nás nepřežije. Na rozdíl od tohoto lišaje máte šanci spatřit lišaje šeříkového.
Za teplých letních večerů se vyskytuje na květech dřevin i bylin. Ani ten nepatří s rozpětím křídel, až dvanácti centimetrů, mezi žádné drobečky. Z housenky, která nás svým zjevem určitě zaujme, se vylíhne lišaj vrbkový. Určitě už jste na louce spatřili housenku hnědé barvy, která vypadá, jako by měla na těle dvě velké oči. Až bude po setmění, rozhlédněte se kolem sebe a možná se na život nočních motýlů začnete dívat jinýma očima.