Výcvik psů pomocí pozitivní metody je velmi chtěnou tréninkovou formou. Mnoho psů je velmi citlivých, a tak se trestání bitím opravdu vyvrací. Pes Vás musí milovat celým srdcem, ale nesmí mít z Vás především strach. Pokud má strach, jakmile zvednete hlas – NENÍ TO SPRÁVNĚ!
Výcvik pozitivní metodou je velmi jednoduchým. Jednoduše odměňujeme psa za chtěné chování. Je potřeba mnoho trpělivosti, protože pokud máte již odrostlejšího psa nebo puberťáka, kteří na to nebyli zvyklí – bude trvat, než tuto metodu přijmou za svou a naučí se ji tak lépe chápat a fungovat s ní.
Pokud chceme mít spokojeného psa se vztahem k Vám čistě kamarádským a není pes formován například do policejní služby, dbejte na správnost tréninků. Ať už cvičíte klasické povely jako je sedni, lehni, zůstaň a jiné, je nutné mít pořádnou odměnu. Některé psi nepotřebují mít plnou ruku pamlsků, ale stačí jim i hra společně s Vámi. Můžete si vzít oblíbenou hračku a motivovat ho na ni. Každý pes je unikát, a tak každému sedí něco jiného.
Psa byste neměli nikdy trestat bitím! Pokud udělá něco špatně, je třeba správně pochopit hlavně psa. Musíme porozumět svému psovi a jeho chování tak, abyste dokázali odhadnout proč tak jednal a jestli to byl čistě úmysl anebo jen nevěděl co si může a nemůže dovolit. Stanovení hranic je potřeba určovat již od štěněte, ale pokud již máte dospělého samce nebo fenku, postupujte pomalu i co se vytyčení hranic týká. Takže pokud si nepřejete, aby Vám pes skákal do postele nebo na gauč, patřičně mu to ukažte a řekněte, a hlavně buďte důslední. Pokud jednou povolíte, tak on neví, že si tam příště jít lehnout nemůže.
Pes má jenom Vás a pokud je celý den zavřený doma, kde nemá co dělat a není dostatečně vyběhaný nebo unavený i co se týká hlavy, tak je dost pravděpodobné, že se bude snažit zabavit a vydat tu energii i v rámci ničení věcí. Vždy si uvědomte, že je třeba psa zaměstnat, aby neplechu nedělal.