Faktem je, že trh s hypotékami je v dnešní době poněkud přesycen. Je zde na výběr tolik produktů, že se prodejci musí předhánět v lákání klientů. Ti v tom všem pak mohou mít zmatek a je pro ně obtížné se v tom všem orientovat, zvláště pokud jsou to absolutní laici.
Není tedy divu, že se banky i nejrůznější finanční společnosti předhánějí ve vychvalování svých produktů. Co už neříkají je fakt, že každý z nich sebou nese i určitá rizika. A už vůbec neříkají, jaká tato nebezpečí jsou. Podívejme se na jeden takový produkt, nazvaný nebankovní americká hypotéka https://www.hypotekybezregistru.cz/.
V zásadě se jedná o klasickou hypotéku, tedy účelový úvěr určený ke koupi či rekonstrukci konkrétní nemovitosti. Rozdíl je však v tom, že zde není potřeba ručitel, neboť zárukou je zde ona předmětná nemovitost. Ta je až do úplného zaplacení celé částky, včetně všech úroků a poplatků, majetkem společnosti, která vám hypotéku poskytla. A jaká rizika tedy skrývá?
Předně je nutné uvědomit si to, že ač daný dům či byt můžete klidně užívat, legálně jeho vlastníkem nejste. To obvykle problémy nepůsobí, avšak pokud se vám naskytne například výhodná pracovní nabídka na druhém konci republiky, a vy se tam budete chtít přestěhovat a stávající dům prodat, pak už tu máte problém. Co v takovém případě dělat? Jedinou možností je obrátit se na hypoteční společnost a pokusit se s nimi nějak domluvit. Nikde však není psáno, že jsou povinni vám vyhovět.
Další riziko, plynoucí z toho, že nejste vlastníkem, je pro ty, jejichž finanční situace není nejlepší. Můžete samozřejmě v pořádku platit, avšak může přijít nečekaná ztráta financí, například z důvodu ztráty zaměstnání či dlouhodobé nemoci, a najednou splácet nemůžete. Jistě, lze požádat o odložení splátek, avšak pokud vám firma nevyhoví a vy nebudete platit, pak vás může i nechat vystěhovat.
Proto si vždy danou společnost prověřte, než podáte žádost, a pořádně si přečtěte ještě před podpisem smlouvu.