Hormony jsou chemické substance v organismu, které udržují jeho velmi důležitý rovnovážný stav. Umožňují přirozené (normální) fungování těla, aby mohlo vykonávat pohyb, efektivně využívat mozek a nervovou soustavu, trávit potravu a regenerovat buněčný systém.
Lidský organismus byl konstruován tak, aby se dokázal účinně a rychle adaptovat na krátkodobé stresové situace a využívá k tomu tzv. stresové hormony, z nichž nejvíce známé jsou kortizol a adrenalin. V takovém okamžiku se jejich produkce zvýší, ale vzápětí se zas uvede do rovnovážného stavu. Rovnováha je zde nesmírně důležitá, stresové hormony totiž potřebujeme i pro jiné činnosti, např. pro správné fungování krevního oběhu, imunitního a lymfatického systému a funkci všech tělesných orgánů.
Dnešní doba však nemá nic společného s přirozenou harmonií, kterou lidé žili před staletími. Nebyli tolik vystaveni dlouhodobému stresu, život byl tehdy snazší a hlavně více spjatý s přírodou. A dnes? Málo a špatně spíme, nervujeme se kvůli zaměstnání, vztahům v rodině, haldě povinností, různým pojištěním, placení účtů, hypotékám a půjčkám.
Do stresu se také počítá smog, starosti s autem, tlak na děti ve škole, špatné mezilidské vztahy, nadměrné horko či chlad, hluk ve městech, mizerné osvětlení, světelný smog a elektrosmog atp. Tohle vše udržuje stabilně vyšší hodnotu adrenalinu v krvi, tím se vyčerpávají nadledvinky a štítná žláza – dá se to přirovnat k divoké jízdě autem bez brzd – když potřebujete rychle zastavit, najednou to nejde.
Jsou to byliny, jako je Ženšen, Rhodiola rosea nebo Řeřicha peruánská (Maca), které vynikají silnými účinky pro docílení hormonální rovnováhy. Říká se jim adaptogeny proto, že organismus lépe adaptují na stresové situace. Bohužel právě káva, která vás pomyslně nakopává, pracuje na principu zvýšení adrenalinu a tím ve finále situaci ještě zhoršuje. Moudří lidé proto sáhnou po bylinkách, co např. v Ájurvédě či v Tradiční čínské medicíně mají velmi důležité místo.