Věnují se úklidu několikrát denně. Dokonce i na malé smítko dokážou minuty vyčítavě hledět, až ho nakonec jdou sebrat a při cestě ještě rovnou zametou. Pak teprve se dostaví klid v duši. Takovým lidem bychom se ovšem neměli vysmívat. Chorobné uklízení ne zřídka bývá symptomem psychické poruchy OCD.
Jedná se o zdravou formu uklízení. Tito lidé uklízí tehdy, když je třeba a úklid si dokážou dobře rozvrhnout. Nenajdete u nich přehnaný nepořádek, ani pořádek. Činnost u nich probíhá bez zbytečných emocí. Nečiní jim vyloženě radost, ale také se kvůli němu zbytečně nerozčilují.
K uklízení mají vyloženě odpor. U takových lidí nenajdete nádobí jen v dřezu, ale i ve vaně. Někteří z nich se k úklidu odhodlají jen v případě, že má přijít důležitá návštěva. Někteří se omezují na vánoční nebo jarní úklid. Jiné k němu donutí pouze skutečnost, že již nemůžou projít dveřmi.
Ať už patříte do jakékoli kategorie, pojďte se podívat na některé typy jak uklízet:
Nejprve si byt rozdělte do několika zón podle důležitosti. Z hlediska hygienických potřeb byste měli postupovat od toalety, přes koupelnu, kuchyň, až po ložnici a obývák. Zónám se též věnujte s různou frekvencí.
V dalším kroku byste měli najít věcem své místo. Když však naházíte věci do šuplíků a skříněk jako malé děti, nepořádek nezmizí. Pokud tedy máte chaos v uzavřených prostorách, nejprve věci vyjměte, roztřiďte a systematicky vraťte zpět.
Nyní můžete přejít k mytí nádobí a žehlení. Teď už na ně budete mít v uspořádaných skříňkách prostor. Dále postupujte shora dolů, ať si neházíte špínu na již čisté plochy. Umyjte okno, vyčistěte spotřebiče, utřete prach, postarejte se o koberce a podlahy.
Po celou dobu úklidu používejte vhodné pomůcky. Kvalitní prostředky a materiály jsou polovinou úspěchu!